Toto záleží jak na osobnosti jedince, tak na zažitých stereotypech. Nalezení nejefektivnějšího řešení pak znemožňují sklony k Paradigmatickému uvažování. (Paradigma jsou obecně uznávané výsledky, které v dané chvíli představují pro společnost odborníků model problémů a model jejich řešení. Žádná paradigma nereprezentují skutečnost takovou, jaká opravdu je. )
Názorný příklad.. Jede v horských serpentinách v kabrioletu mladík, velmi rychle a agresivně. V protisměru těsně mine cyklistku, zařvala na něj "prase!". On okamžitě zařval: "krávo!"... za zatáčkou v plné rychlosti narazil do prasete které stálo uprostřed silnice.
A právě toto je moment, kdy je velmi užitečné umění oprostit se od obecných paradigmat protože tento zúžený pohled nám může velmi značně ztížit rychlé nalezení optimálního řešení složité situace. Každý se jistě občas přistihneme, že není schopen se při řešení problému oprostit od určité myšlenkové linky, obzvlášť jsme-li v časovém presu. Existují školení a semináře, kde toto dá odnaučit, resp. naučit se poznat, že jsme se do takovéto situace dostali, což v mnoha případě stačí... pak se udělá "zoom up, dva kroky dozadu, vlevo v bok" a je to stejné, jako by přišel onen kolega, jak o něm píše Tragéd. Předpokládám, že dopravní piloti jistě takováto školení či semináře absolvují. |
|