Přikloním na stranu Davida, ale z jiného důvodu.
Naše (mateřská) banka v krizi taky dostala pěkných pár miliard éček státní podpory (půjček), a to z toho důvodu, že banky poskytují něco jako veřejnou službu. Jinými slovy, když popadají banky, tak to ekonomice a tím celé společnosti způsobí takový chaos, že je levnější je dočasně "zalepit" státními penězi bez ohledu na to, že ty problémy z velké části samy způsobily. Z podobného důvodu se dávají dotace zemědělcům, i když tam to přerostlo v kontinuální podporu, která žere velké procento EU rozpočtu a celý sektor už je na tom v podstatě závislý. Tam to je ale způsobeno ohromnou setrvačností celého odvětví, které tak není schopné v tržním prostředí efektivně přežit.
Letecké společnosti také poskytují veřejnou službu, která je stěží nahraditelná parníky, modrou armádou nebo žlutými autobusy. Je tedy v zájmu společnosti, aby sektor pomohla stabilizovat a předejde se tak hlubokým škodám. Setrvačnost je taky relativně dlouhá.
Tragéd má v podstatě pravdu, ale je to - stejně jako komunismus - takový idealistický stav a jak víme ze zkušeností, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
Samozřejmě není dobré, pokud bude společnost kompenzovat všem podnikatelům všechna rizika, riziko neúrody, riziko nadúrody, riziko tepla v zimě, riziko zimy v létě, sucha, deště, riziko nedostatku zákazníků, riziko konkurence, atd. Ale výbuch sopky není jako výkyv počasí, hurikán, sněhová bouře, to je prostě něco, s čím opravdu nikdo dosud nepočítal. |
|