Pravdu máš v tom, že směrovce ulomení nehrozí, ten problém A300 v Novém Yorku byl způsobený tím, že do toho šlapali jak do varhan, levá pravá seno sláma. První plné vyšlápnutí směrovka vydrží, problém nastává při přešlápnutí na druhou stranu, to se sečtou síly od vyšlápnutého směrového kormidla se sílou, která laicky řečeno působí proti směru původního pohybu směrovky před přešlápnutím. A to už může snadno překročit pevnost SOP.
Pokud se používá před přistáním noha, ať už je to kvůli použití skluzové metody s "křídlem pod vítr", nebo traverzu (crab), či dokonce de-crab, je ale potřeba s nohou pracovat s citem a mít na paměti, že někde vzadu u ocasu sedí lidi, se kterejma, když se do toho dupne, to hodí na stranu jak s vozembouchama.
Jinak ale Jindro, kua, kam chodíš na ty "rozhodný a jediný metody"?!? Stejně jako ten kluk, co to psal na Aerowebu?! Wing down je naprosto běžně používaná metoda při létání s dopraváky až do velikosti Jumba, jedinou výjimkou, kde to je přímo zakázamé, jsou Tupolevy, protože ty mají při podrovnání konce křídel velice nízko. To, že si drbneš motorem, je velice rozšířený nesmysl. Nejlepší je podívat se do Flight Crew Training Manualu třeba 737, který doporučuje tři metody, wing down,crab a de-crab. Každá má své úskalí, a svoje slabé místo, žádná ale není nějak zvlášť nebezpečná. Samozřejmě každý letec preferuje nějakou, vždycky najdeš advokáty toho či onoho, já jsem třeba "wing-downista" alias skluzař.
To, že si zkřížením kormidel snižuješ zálohu ovladatelnosti na jednu stranu je sice pravda, ale to začne být problém až při opravdu velkém silném bočním větru, je-li nárazový. Pak je lepší použít kombinaci obou metod (FCTM to taky umožňuje, či naopak doporučuje), čistý "crab" má taky určitá úskalí, se silným větrem se zvyšující - tam totiž moment pravdy přichází po doteku se zemí, kdy je potřeba traverz srovnat, což taky vyžaduje určitou leteckou zdatnost a správné načasování. FCTM jej dokonce nedoporučuje používat při silném bočním větru na suché dráze!
Tady máš malý výcuc ze zmíněného FCTM, kde máš mimo jiné i obálku sklonů a náklonů, kdy a čím dojde ke kontaktu se zemí. Je z toho vidět, že při průměrném natažení 2-5° při doteku se zemí, musí být náklon hodně nad 10° (podle verze), což je mimochodem strašně moc! A navíc místem kontaktu se zemí není motor, ale kryt mechanismu klapek! Už blbé 3-5° náklonu při přistání ti přijdou jako že přistáváš na záda, 14° prostě nedosáhneš. Nebo jo, ale není to kvůli přistání s bočním větrem, ale protožes to celý zkonil jako tenkrát kluci v Rize...
. |
|