S výše uvedeným nezbývá než souhlasit, jen bych to pro zvídavé laiky zkusil zasadit trochu do souvislostí, které někomu nemusí být zřejmé.
Je pravdou že "zabíjí" (i kope proud*) Ale proč nás nekopně tužková baterie, když dokáže dát 12A a víme, že 0.02A je smrtelných? Záleží také na tom, zda se jedná o stejnosměrný nebo střídavý a pak také na kmitočtu a částech těla, kterými proud prochází - nejnebezpečnější místa je srdce a mozek (docílit uzavření obvodu přes mozek je těžko proveditelné) Pro řízení letadla ale stačí leknutí a k tomu stačí aby proud prošel jakoukoli částí těla.
velmi zhruba jsou účinky takovéto:
Porovnání účinku střídavého proudu 50 Hz a stejnosměrného proudu:
0,6 – 1,5 mA: střídavý – práh vnímání, pocit průchodu proudu, chvění prstů,
stejnosměrný – žádný pocit,
2,0 – 3,0 mA: střídavý – silné chvění prstů,
stejnosměrný – žádný pocit,
5,0 – 7,0 mA: střídavý – křeče v rukou,
stejnosměrný – svědění, pocit tepla,
8,0 – 10,0 mA: střídavý – bolest v prstech, v zápěstích a pažích, lze
pustit elektrodu,
stejnosměrný – větší pocit tepla,
20,0 – 25,0 mA: střídavý – silná bolest, ztížené dýchání, ruce zvolna ochrnují, nelze pustit elektrodu,
stejnosměrný – ještě větší pocit tepla, neznatelné zkrácení svalů na ruce,
50,0 – 80,0 mA: střídavý – ochrnutí dýchacích orgánů, bezvědomí, počátek chvění srdečních komor,
stejnosměrný – silný pocit zahřívání, křeče, ztížené dýchání,
90,0 – 100,0 mA: střídavý – ochrnutí dýchacích orgánů, zastavení krevního oběhu, chvění srdečních komor, oblast smrtelných proudů,
stejnosměrný – ochrnutí dýchacích orgánů, tepelné a elektrolytické účinky na nervový systém,
500 mA a více: střídavý – počíná přehřívání svalstva,
stejnosměrný – ochromení srdeční činnosti, popáleniny zesílené účinky elektrolytické.
A teď se dostávám k jádru pudla. Jelikož je velikost proudu závislá na odporu obvodu, musíme napětí zvyšovat do té doby, než tímto obvodem začne kýžený proud procházet. (druhá varianta je snižovat odpor - když to s někým mlátí a trápí se v křečích chrstněte na něj kýbl vody ať to má dřív za sebou)
Aby to nebylo tak jednoduché, různé části organismu mají různý odpor a to ještě hodně závisí na konkrétní situaci. (suchá pokožka, mokré ruce, sliznice...) Tato hodnota se pohybuje v rozmezí cca 500 Ohm až 3000 Ohm (někdy i více - čím starší člověk tím vyšší odpor pokožky) Toto vše platí pro případy, kdy uzavřeme obvod přímo t.j. jeden drát do jedné ruky, druhý do druhé. Pakliže stojíme na koberci přičítá se k výše uvedenému odporu ještě odpor koberce, podlahy a všeho ostatního co je mezi v případě 220V mezi fázovým a nulovým vodičem. (Prakticky vzato, budete-li stát v pantoflích na koberci, klidně si můžete rukou sáhnout na fázový vodič a ani o tom nebudete vědět. (NEZKOUŠEJTE TO) V koupelně na mokrých dlaždičkách je to však smrtelná kombinace.)
z toho vyplývá, následující:
budu li mít spocené ruce, stejnosměrný proud budu znatelně registrovat při cca 20 mA. Ze vzorce U=R*I [V,Ohm,A] kde R=1000 I=0,025 vyjde napětí 25V. Pakliže budou ruce suché (3000 ohm) na vyvolání stejného pocitu musíme sáhnout na 75V
Tak že proč si můžeme sahat na tužkovou baterii i když dá 13A? protože I=U/R t.j. 0,0005=1,5/3000 , protéká námi SS proud 0,5mA kterého si ani nevšimneme.
HOWGH
* proud sám o sobě neexistuje, vždy musí být přítomno nějaké napětí |
|