Přátelé,
protože podle mého názoru je L-39 nejhezčí éro na světě, pročetl jsem si všechny příspěvky na tuhle otázku.
L-39 od CaptainSim nemám, i když mě velice zaujal popis na jeho stránkách. Takže k porovnání těchto dvou letadel nemohu říci nic, ale protože jsem tu četl o chování skutečné L-139 a o simulátoru - napíšu svůj názor.
Před cca 15 lety jsem pracoval v pražském Letovu, na montáži leteckých simulátorů. (V té době se tu vyráběl L-39, L-410 a o něco později také Mig-21). Jako tehdejší plachtař a blázen do létání jsem během několika let "nalétal" hlavně na TL-39 cca 200 hodin. Ti, kteří tam měli odlétat na každém simulátoru několik desítek hodin to nebavilo, radši si fušovali něco na doma, jak to tenkrát chodilo. Během téhle své "praxe" jsem se tu potkal se spoustou pilotů, kteří létali skutečnou L-39 a většina říkala, že simulátor je mnohem citlivější. V reálné L-39 jsem nikdy neletěl (i když pracuji v Aeru Vodochody), a tak mohu mluvit jen o chování letadla - simulátoru.
Už si nepamatuju hodnoty jako jsou rychlosti, stoupání, akcelerace, decelarace a pod. , ale vím, že veškeré chování simulátoru bylo zřejmě v tomto směru věrné, neboť pro každý parametr existovala jeho jmenovitá hodnota a tolerance a vše se kontrolovalo.
Celkově se dá říci, že L-39 je cvičné letadlo a podle toho se chová. Pokud se dobře vytrimuje, letí v podstatě samo. Je hodné, nezáludné, dobře reaguje na výchylky kormidel, dostatečně dlouho dopředu varuje před pádem (mimochodem tento půdorys křídla je z hlediska oblasti odtržení proudnic při vyšších úhlech náběhu asi ideální), letadlo se proto výborně chová při takových prvcích, jako jsou pády, vývrtky a pod. při vybírání vývrtky nemá tendenci přebýhat, přetáčet se, ... konečně pro spoustu těchto vlastností se používá i jako skvělý akrobatický stroj. Tady asi trochu vadí slabý motor a jeho dlouhá akcelarace.
Když jsem si poprvé zalítal s L-39 od Milana Lisnera pro FS2000 - musím říci, že jsem si tehdy říkal - ano, to je ono, to je chování cvičného letadla, tak nějak to asi tenkrát na tom simulátoru létalo ... |
|