Jo, já se taky nevyjádřil nejlíp, ta agrese nebyla na tebe, ale spíš živená disklusí pod tím článkem na netu
Pokud jde o schwalbinu - bylo to v té době nepochybně průlomové éro - z mnoha hledisek. A že Němci díky své (historickonárodnostně živené) důslednosti vždycky patřili k technickému vrcholu naší civilizace, to se popřít nedá. Já jsem kdysi potkal člověka, co zkusil spita, ale létal taky masově mezky a Jaky-23 - a přestože se jednou na mezku skoro přizabil, tak na něj nenadával. I když to (myslím S-199) byla asi děsná mrcha.
Bomba vydobyla převahu jen tváří v tvář japonskému militantnímu fanatismu - a pak než si Rusové udělali bombu vlastní. Tehdy nebyl počet hlavic tak velký, aby se daly A-bomby použít masověni - proto asi i ti Hortenové uvažovbali o absolutním zastrašujícím účinku svržení superbomby na New York - jen si nedovedu předastavit, že by tohle amíky zlomilo, spíš byto bylo jako šťourat klackem ve vosím hnízdě... Je při tom zajímavé, kolik čeho při tehdejší technologii potřebovbali na výrobu jedné bomby - a jsou určité prameny, které vypočítávají, kolik barelů chtěli Němci na poslední chvíli ponorkami převézt do japonska - i s atomovými výzkumníky (jen nedovezli - potkali prý ponorku anglickou, která měla víc štěstí). Prý to, co do konce války vyrobili, ani na jednu bombu nestačilo - a kdyby jí použili (na rozdíl od amíků) už by neměli nic.
Ad kopřík: lavočky byly z bakelizované překližky - a nebyl to zas tak špatný materiál. Už jsem tu kdysi psal že zs stejného materiálu (bakelizovaná překližka, v Anglii pod značkou Jablo) byly vyráběny listy vrtulí pro Spity, Typhony a Tempesty... a tady spíš z technologických důvodů, než kvůli nedostatku materiálu - ale kdo ví |
|