Zjevně nechápeš rozdíl, o kterém jsem prve psal v tom přirovnání, není to o preferencích. Chceš-li let simulovat, musíš se i na té kancelářské židli doma za klávesnicí jako pilot chovat. Tam to začíná a je jedno, co máš za HW a dokonce i za SW. Jde o přístup. Druhou věcí jsou schopnosti programu. Můžeš mít komplet joy, separátní plyn a pedály s kvalitními senzory za desítky tisíc, ale když to připojíš k simulátoru s mizerným letovým modelem, přidaná hodnota bude malá. Ano, někdo bude mít výrazně lepší pocit, že drží pořádný kus železa a nebude mu vadit, že mu letadlo na pádovce v zatáčce nespadne do vývrtky, ba dokonce, že vývrtku jako takovou ani neumí. V takové chvíli ovšem ty drahé ovladače OBJEKTIVNĚ nejsou potřeba, protože nejsou využity.
Svého času jsem měl možnost sledovat člověka létajícího po válce na kořistních Me-262, jak zavzpomínal na mládí v Il-2 Šturmovik. Malý kancelářský stolek, nejlacinější židle, běžný LCD monitor, PC tehdejší lepší průměr, joystick MS Sidewinder Precision Pro 2, levné reproduktory. Pán kolem osmdesátky, s počítačem neměl vůbec žádnou zkušenost, joystick držel prvně v životě.
Bylo na co se dívat, protože on s tím letěl jako se skutečným letadlem. Žádné divoké kvedlání joystickem. Plynulý rozjezd, start, stoupání konstantní rychlostí, okruh, nasazení na přiblížení v dostatečné vzdálenosti od dráhy pro vytracení rychlosti, plynulý sestup a perfektní přistání. Rychlosti a výšky si stále pamatoval, maličko mu chyběly pedály, ale měl nastaveno bezvětří, tak je moc nepotřeboval. Jinak mu stačilo mačkat klávesy pro podvozek a klapky ve chvíli, kdy si řekl. S perfektním výsledkem simuloval let na naprosto běžné sestavě.
Troufám si říct, že převážné většině lidí tady jde o simulaci nikoliv pouze o virtuální létání (virtuálně létat lze i v akční hře s arkádovým modelem), a na to skutečně není NUTNÉ extrémně drahé vybavení. Z toho pak vzniká ten konflikt, když někdo vehementně obhajuje opak. |
|