Radioaktivní se už dost dlouho nevyrábějí, poslední, pokud vím, byly u nás prim Sport první série (s kulatým pouzdrem). Už druhá generace měla jen luminifor - tedy barvu s "dosvitem".
Nevím ale, jaký isotop byl použit u těch Primek (mám je v šuplíku), protože se po několika (15-20?) letech "vysvítily" - a teď už je lze pouze "nasvítit" (mají dosvit).
Je to zajímavé z toho hediska, že "svítící" ručičky a číslice leteckých budíků jsou tradice, po válce byly samozřejmostí, než se přišlo na to, že zaměstnanci, co to vyrábějíé (nejčastěji ženy) mají častější rakovinu jazyka a štítné žlázy - právě protože olizovaly štěteček, aby byl krásně špičatý a dalo se s ním dobře maovat (štěteček se olizovat "nemusí" - jak píše ten člověk na Aukru, ale skoro všichni to dělali).
Lze použít isotop s dlouhým poločasem, pak je riziko vyčerpání luminiforu v barvě (barva je raduioaktivní, ale už nesvětélkuje) nebo isotop s krátkým poločasem rozpadu, který se po nějkolika letech "vysvítí" a zůstane jen dosvitová barva.
Myslím, že to druhé je právě případ mých starých Primek, přestože jsem měl tehdy informaci, že Mikrotechna (do leteckých budíků) a pravděpodobně i Prim Nové Město používají pro tento účel thorium, jehož poločas rozpadu by měl být (jestli si to pasmatuju) aspoň 80 let....
Na každý pád zajímavé téma! |
|