Ano, dipol je obecně pro tyto účely opomíjená anténa a je možné ji vyrobit, nebo dokonce koupit za naprosto směšné peníze (50 CZK) hotovou.
Informace zde : http://www.aeroweb.cz/clanek.asp?ID=1231&kategorie=print
V tom článku popisuji použití teleskopického dipolu, určeného pro FM radio nebo TV přijímače - veškerá úprava pro letecké pásmo spočívá v roztažení dipolu na správnou delku (není problém - je teleskopický), jeho uchycení tak, aby byl kolmo (viz obrázek výše v příspěvku - to uchycení je teda jako dost bastlené ). Je možné i experimenotavt se symetrizčním člen mezi koaxiálem do scanneru a výstupem z dipolu, ale není to nutné - dobrých výsledků se dossahne s přímým připojením živého drátu koaxu na horní část dipolu a stínění na spodní.
Výsledky s touoto anténou jsou poměrně dobré a poměr výkon/cena je excellentní.
K naprosté dokonalosti lze doporučit použití skládaného dipolu, tj v podstatě takový ten klasický dipol , co se používal v dřevných dobách TV. je potřeba koupit v bauhausu duralovou trubku , dostatečně dlouhou, spočítat rozměr a trubku dvakrát ohnout. na koncích trubky se - přes symetrizační člen - připojí koaxiál. Anténu lze bez vlivu na vlastnosti upevnit i vodivým způsobem pomocí připevnění v jejím středu - tam je anténa "elektricky neutrální".
Uvedenou anténu - říká se tomu skládaný dipol a z názvu již vyplývá, že je proti tomu jednoduchému "dvakrát lepší".
U obou antén pozor, antény nejsou bez další úpravy uzemněné a proto nebezpečí zničení scanneru i bytu jako takového při bouřce je velké. |
|