Nejsem studovaný historik navigace, jsem téměř dostudovaný matematik. Ale kdybych chtěl pořád do kolečka přepočítávat souřadnice na vzdálenost a naopak, tak s sebou nebudu tahat tabulky s cosinama a následně dělit, ale budu postupovat následovně.
Mám měřítko na kterém mám vynesenou délku 1 NM a čtvrtkruh, jehož poloměr je stejné délky. Zvolím jednu stranu čtvtkruhu jako "rovník" a rovnoběžně s ní upevním měřítko tak, abych ho mohl posouvat ve směru kolmém na rovník. Při tomhle pohybu mám okamžitě informaci o poměru délky 1 NM k délkce 1 úhlové min. na dané zeměpisné šířce před sebou. V řádu vteřin. Žádné výpočty, žádné tabulky, jeden pohyb rukou a odečtu hodnotu.
Výpočty prováděné graficky jsou regulérní matematická metoda a pokud jsou pro danou úlohu aplikovatelné, bývají většinou výrazně rychlejší než totéž řešení analyticky (o kterémž v té době asi kapitáni neměli tušení, neb bylo předmětem horkých diskusí v akademických kruzích), numericky (na což neměli čas a výpočetní sílu, i když metodiku asi už znát mohli) nebo vyhledávání v tabulkách (které nepopírám, nicméně pro některé věci mi přijde zbytečně zdlouhavé).
|
|