|  | IVAO CZ - další směřování české divize, volby... 14. 7. 2009 / 14:21 | |
|  | Jediné v čem souhlasím, je poslední odstavec od "Proto bych ...." dál. Ale naopak absolutně nesouhlasím s větou předcházející a to, že IVAO potřebuje hráče. Dle mého názoru 60 až 70 procent těch lidí, které označuješ jako nekvalifikované, nespadají do kategorie hráči. A tady je podle mě zakopaný pes. Já problém velké "nekvalifikovatelnosti" na IVAO spatřuji ve spojení dvou faktorů:
1) Kvalifikace, které je možné získat, jsou nováčky vnímány jako vysoké mety, na které mohou dosáhnout jen ti, co to pomalu myslí s vážně s reálným létáním/řízením.
2) Staffy jednotlivých divizí, pod tlakem okolností (tzn že nemají dostatek kvalifikovaných řídících) drží omezení na jednotlivá stanoviště nesmyslně nízko, takže ve svém důsledku ti nekvalifikovaní si stejně zařídí a nemají žádnou motivaci vůbec se o ty zkoušky zajímat (tohle extrémně platí v české divizi). U pilotů je to ještě markantnější, protože piloti nemají vůbec žádnou motivaci pro zkoušky, než fakt, že zkoušku obrdží.
Troufám si tvrdit ze své online zkušenosti, že 75 procent oněch "nekvalifikovaných" pilotů by bez problémů zvládla FC (nyní Private VFR), resp. SC (nyní Private IFR) pouze s malou přípravou před zkouškou a že 30 až 40 procent pilotů by zvládlo SFC (nyní CP). Pouze je k tomu nic nemotivuje. I v tomhle spatřuji přínost nových názvů hodností, protože reflektují poměrně dobře obsah zkoušek a mohly by snad motivovat nové piloty.
Stejně tak si troufám tvrdit, že z našich 15 řídících, co jsou nyní "TOWER Controller" jich tak 10 má dovednosti na to okamžitě, pouze s malým připomenutím nejdůležitějších věcí na simulátoru, úspěšně absolvovat APP část zkoušky C2 (APP Controller). A někteří z nich by mohli jít plynule dál i na C3 (ACC Controller). Jenže protože je nic netlačí a nemusí, tak to zatím neudělali (a tady šiju i do vlastních řad - takoví hříšníci jsou i ve staffu).
Dle mého názoru IVAO vůbec nepotřebuje hráče. Hráč se nechce učit vůbec. IVAO místo hráčů potřebuje změnit vnímání hodností obyčejnou létající veřejností. Je potřeba aby lidi zkoušky brali jako něco, co je součástí vzdělávání se v rámci tohoto koníčku. A aby si uvědomili, že na ty zkoušky sice je nutné něco umět a naučit se, na druhou stranu, že se to neučí "jen kvůli zkoušce", ale kvůli tomu, že to opravdu při řízení potřebují a že se to musí naučit stejne i bez zkoušky. A tím pádem taky, že to možná už dávno umí. A v neposlední řadě, že ta hromada věcí, co se musí naučit není tak neskutečně obrovská, jak se tady často prezentuje a démonizuje.
Je taky potřeba aby bylo normální, že když chci řídít APP na velkém letišti jako je LKPR, tak si nejdřív dám pár APP tréninků se někým, kdo to už umí (tedy minimálně z toho složil nějakou zkoušku), abych věděl o čem to je. Pak si to chvilku budu zkoušet na malém letišti v malém provozu a budu čas od času pokračovat v tréninku a ve chvíli kdy si myslím, že to umím taky, tak požádám o zkoušku. A taky je potřeba aby bylo normální, že všichni vědí, že když někdo úspěšně udělal APP zkoušku, tak asi umí řídit approach, a ne aby byly vážně brány názory jako "S3 to v pohodě zvládne když bude malej provoz". Protože v tom "normálním" pohledu na věc, je S3 nováček, který právě prokázal že umí ovládat IVAC a ne proškolený a přezkoušený approachník. A současně aby bylo jasné, že "proškolený a přezkoušený approachník" prostě znamená, že ten člověk ví co dělá a proč to dělá. Nemusí být bůh a nemusí být reálný řídící. Stačí aby věděl co dělá a uměl pár základních věcí jako nesrazit letadla či navektorovat ho na přiblížení.
Dokud nezačnou být hodnosti vnímány takhle, tak se dál bude 70 procent pilotů a řídících plácat na nízkých hodnostech a samozřejmě se mezi nimi najdou takoví, co budou plakat nad "nesmyslně přísným" systémem a žadonit pro jeho změkčení, aniž by si uvědomovali, že změkčením situaci jenom zhorší. |
| |
|