Ahoj létavci,
tak jsem si splnil po mnoha letech jeden svůj sen / projekt. Vyrobit si praktický panel s ovládáním nejdůležitějších funkcí letadla a nemuset v kritických fázích letu lovit myší hejblátka a kroutítka ve virtuálním kokpitu. A teď se chci podělit, pochlubit a třeba inspirovat další.
Panel je postaven na mikroprocesorové desce Arduino, což je open source univerzální input/output zařízení, připojené přes LAN nebo USB. Oboustrannou komunikaci se simulátorem zajišťuje plugin ArdsimX od SimVim. A zbytek je už jen vrtání a pájení.
Můj panel je vyzbrojen 18 páčkovými přepínači, sedmi podsvícenými tlačítky a třemi rotačními kodéry. Nejdůležitější je pro mě ovládání autopilota a oboustranná komunikace se simulátorem umožňuje například to, že aktuálně zapnuté režimy jsou na panelu podsvícené. Pokud se režim sám změní (např. HDG>APP) nebo jej změníme ze simulátoru, příslušné tlačítko se rozsvítí nebo zhasne. Rotační kodéry jsou použité na ovládání nastavení kurzu (HDG a OBS), výškoměru, nastavení letové hladiny a dále na vertikální a dopřednou rychlost. Vzhledem k tomu, že kodéry mají i funkci tlačítka, ušetřil jsem místo a každý funguje ve dvou režimech: např. nastavím kurz autopilota, zmáčknu kodér jako tlačítko a nastavuji kurz VOR nebo ILS.
Stavba byla velmi jednoduchá. Sehnat desku Arduino MEGA (kopie z číny za třetinu ceny proti originálnu v Alze), navrhnout (Sketchup) a vyříznout desku laserem z překližky, nakoupit přepínače a tlačítka (TME) a spoustu kabelů. A pak to jen správně spájet a rozchodit.
To všechno díky výbornému open-source projektu SIMVIM. Stáhnete si sketch ("firmware") pro desku, nahrajete do ní pomocí Arduino softwaru. Pak nainstalujete plugin do XPL (10/11) a ve skvěle funkčním webovém rozhraní si nakonfigurujete co který vstup a výstup má dělat. Vyexportovaný konfigurační soubor nahrajete k pluginu a je to
Do budoucna bych rád rozchodil i číselné displeje. Projekt podporuje jak sedmisegmentové LED číselníky, tak textové LCD displeje. Čekám na novou verzi ArdsimX, která bude tyto výstupy podporovat podstatně jednodušeji. A co se ještě dá? Cokoli... Vlastní budíky? Bez problému. Ať už pomocí serva, krokového motoru nebo cívkového budíku. Postavit se skutečně dá celý kokpit...
A cena? Arduino MEGA za pár stovek, tlačítka, spínače, dráty apod do tisícovky. Překližka za pár korun. Ušetřil jsem za lejzr, řezal jsem u švagra Pak jen šmirgl, sprej a popisky jsem vyřezal z folie na vlastním plotru Silhouette Portrait.
Pár odkazů:
SimVim ArdsimX projekt: http://simvim.com/ardsimx/index.html
Arduino: https://www.arduino.cc
Pracuji na tom už pár měsíců, ale konečná fáze montáže, pájení a konfigurování mi zabrala tak dva tři dny práce. A jak to vypadá, posuďte sami z obrázků
Pozn. 1: Šasi není hotové. Zastřeším to, ale musím si udělat víc prostoru na dráty a předělat konektory, aby to bylo snazší na demontáž.
Pozn. 2: Na beranech to krásně drží díky montážním šroubům, na které se jinak montují panely od Saiteku.
Pozn. 3: Na iPadu běží vynikající appka AirTrack, bez které si už IFR létání v simulátoru neumím představit: http://haversine.com/airtrack
|
|