No to není zas tak jednoduchý problém.
Protože i když třeba já jsem zažranej do DR3, měl jsem problémy používat tu plexi verzi z logarexu, záleží na každém detailu.
A tak vyhlašuju anketu - napište, prosím, kdo jste zvyklý používat nějaký kolmputor pro své létání - ať virtuální nebo skutečné.
myslím, že jsouv zásadě 3 možnosti:
1) Německý computor - DR2 a jeho odvozeniny (DR3, Logarex)
2) americký computor EB-6 a jeho odvozeniny
3) sovětské logáro NL-10 (nevím, že by byly nějaké odvozeniny, ten bulharský překližkový bazmek asi bude příbuzný, ale ten, myslím, tady nepoužívá nikdo)
Zajímalo by mne, kolik lidiček vůbec ještě tyhle artefakty používá ke skutečnému létání (jestli vůbec někdo kromne mne) a hlavně pokud má někdo zkušenost jak s německým tak s americkým systémem, tak jestli se mu zdá to či ono lepší a proč.
Abych začal:
- Používám navigační pomůcky ke skutečnému létání.
- Na rychlou konstrukci trati používám pomůcku, ketrá kdysi vyšla v Leteczví - namaluju podle toho pravítka čáru do mapy, rovnou odečítám vzdálenost v km a orientačně (při plánované rychlosti) dobu letu na daném úseku. Pokud mám spočítanou traťovou rychlost, můžu rovnou plotovat tří- či pětiminutové úseky na delší legy.
- Zbytek úlohy, pokud je vítr, řeším s DR3 (úhel snosu, magnetický kurs, traťová rychlost, spotřeba). Zkoušel jsem Logarex, ale nešo mi to, vadilo mi uspořádání kotoučů na straně "rychlostí".
- Ze zvědavosti se nyní učím E6-B a přemýšlím, v čem je asi lepší, že se od války jiný systém ve světě nenabízí... (jestli je EB-6 opravdu o tolik lepší, nebo to vyplynulo z programové likvidace firmy C.Plath američany - což tak skutečně bylo, ale bylo by to povídání na douho a jinde).
- S NL-10 zatím nemám praktické zkušenosti, i když doufám, že i do tohohle systému se mi podaří proniknout.
Tak - a co vy?
PS: a aby se vám mý kvízy nezdály tak snadný, tak doplňující otázka: schválně - poznáte někdo, co je tohle? |
|