My taky dostáváme údaje, kolik mSv koupíme, je zajímavé, že moje průměrná hodnota na tryskáčích je 3-4mSv ročně, na ATR to bylo 1,8mSv.
Nicméně na jaře několik stevardů poslalo dotaz do nějakého ústavu (jaderné bezpečnosti?), ať se k těm našim dávkám vyjádří. Odpověděli, že zvýšený výskyt nádorových onemocnění u posádek letadel je sice prokázaný, není však prokázáno, zdali je to způsobeno zářením, nebo životním stylem posádek. Osobně bych dal víc na ten životní styl (nepravidelný rytmus, nevhodná strava, stres, nedostatek pohybu, pobyt v klimatizovaném prostředí). Ve zmíněné odpovědi totiž bylo i uvedeno pro porovnání, kolik toho záření dostaneme z jiných zdrojů. Bohužel už ten mail nemám, ale pokud si vzpomínám, obyvatelé tradičně vysoce radioaktivní české kotliny dostanou za život víc záření z přírody a stavebních materiálů, než posádky z kosmického záření za letu.
Jinak taky souhlasím s tragédem, je to moje povolání, dobrovolně jsem si ho vybral, a až začnu mít pocit, že mi přerůstá přes hlavu a mínusy převažují nad plusy, prostě se na to vykašlu a půjdu létat malá éra jako instruktor, nebo dělat cokoliv jiného. Přesně jako to teď udělal jeden můj bývalý kolega, poměrně zdatný letec, a rozhodl se s profesionálním létáním skončit, a to mu ještě nebylo ani 40let. Ostatně létat dopravu přes 55 let nechci a doufám, že najdu sílu to zavčasu ukončit. |
|