Jo - akdyž se tu plká o matematický jistotě, tak mám jen 2 přípomínky.
1.- stačí odkaz, abych se neopakoval.
http://www.flightsim.cz/forum_prispevek.php?id=36056&lan=0
Nemusím zdůrazňovat, že v té povídce bylo celkem jasné, že letecká doprava je statisticky (matematicky) zdaleka nejbezpečnější dopravou, zejména pokud se počítají osobokilometry (to mnohonásobně).
2.- matematika je nádherná věc, pokud se správně aplikuje. Takže:
a) Ano. Pokud budu stále létat - a počet mnou absolvovaných letů se bude limitně blížit nekonečnu, pak budu mít jistotu, limitně se blížící P=1,0, tedy skoro absolutní, že se právě dnes v tomhle letadle zabiju (hmmm, no ale to platí při přecházení tramvajového pásu taky ).
b) pokud vezmu dostatečně reprezentativní vzorek cestujících, kteří v daný okamžik podstupují leteckou přepravu, pak pro ně platí přesně matematicky definovatelná pravděpodobnost, že se ten den v letadle (spolu s několika dalšími) zabijí.
c) pravděpodobnost, že k tomu dojde u cestuijícího č. 1., 2., 3. až n - tedy jednotlivé pravděpodobnmosti při dostatečně velkém vzorku probandů vykreslují skoro ideální Gaussovu křivku, na počátku ti, co mají statistickou jistotu, že s nimi dnes éro nespadne, na konci ti, u nicž se tato pravděpodobnost skoro rovná jistotě. Většina pochopitelně uprostřed, v "břiše" Gaussova rozložení.
d) protože se neustále mění různé podmínky, pak se ale také pro každý okamžik a situaci mění jednotlivé individuální pravděpodobnosti. Ze statistického (čistě matematického) hlediska se ale nemění nic, protože při dostatečně velkém počtu probandů (a sečteme-li všechny cestující na světě, kteří v tom omakžiku podstupují leteckou dopravu, tak by to mohl být dostatečně velký vzorek) zůstane celková pravděopodobnost i Gaussovo rozložení stejné - neměnné.
e) akorát nikdiy nikdo nedokáže ani přibližně určit, ve kterém místě gausova rozložení se zrovna nacházím já - nebo třeba Matyx nebo kdokoliv. Statistika a matematická přesnost totiž PRO JEDNOTLIVCE NEPLATÍ (!!)
PS (čtěte až po 22:00 hodině!): veděli jste, že orgasmus vepře trvá až 30 minut a objem výronu smene vorvaně je až 3000 ml? To je taky zajímavá matematická jistota, ne? |
|