Vzhledem k faktu, že se jedná o klasickou otázečku testující povědomí o teorii relativity, dovoluji si uvést následující myšlenky, které z obou (speciální i obecné) tak trochu vycházejí dvojtečka nový odstavec
Další doplňující otázka dvojtečka mezera jakou mám uvažovat vztažnou soustavu? Pokud nějakou relativní, např. té 7-miliónů-světelných-let-dlouhé-tyče, tak pak mám problém, protože dle principu ekvivalence mohu tvrdit, že 7-miliónů-světelných-let-dlouhá-tyč se nehýbe, naopak se pohnul vesmír. Pak ale musím za relativní vztažnou soustavu vesmíru považovat celý vesmír a stává se mi z toho absolutní vztažná soustava. Což je - dle důkazu sporem - problém, protože relativní vztažná soustava podmnožiny vesmíru (7-miliónů-světelných-let-dlouhé-tyče) má být ekvivaletní absolutní vztažné soustavě vesmíru. Co teď s tím?
Pokud budu vycházet z obecné teorie relativity a zahrnu do svých úvah i gravitaci, resp. zakřivení časoprostoru způsobené přítomností hmoty (obecněji energie), pak je třeba si dát moc velký pozor, z jakého materiálu je 7-miliónů-světelných-let-dlouhá-tyč vyrobena. Pokud bude tento materiál velmi hustý, prostor se v okolí této tyče bude významně zakřivovat. Energie dodaná k posunutí tyče by dokonce mohla způsobit vzrůst hmotnosti tyče nad únosnou mez a tato by se začala postupně gravitačně hroutit nade všechny meze až by skončila pod horizontem událostí jako černá díra. A pak už doopravdy uvidíš z posunu tyče tak akorát prd, jestli mi rozumíš. Jiný scénář zahrnující výrazné zakřivení časoprostoru (vesmíru - a teď spekuluji) by dokonce mohl zakřivit celou 7-miliónů-světelných-let-dlouhou-tyč natolik, že by se oba konce přiblížily k sobě a vlastně by tím vznikla časoprostorová smyčka a stroj času. V té chvíli bych si dával velkýho bacha, protože šťouchnutí do jednoho konce by mohlo za blíže nespecifikovaný čas (každopádně v čase pozorovatele mimo vztažnou soustavu tyče čas delší než 7 miliónů let) způsobit, že tě druhý konec 7-miliónů-světelných-let-dlouhé-tyče parádně nakopne do řiti!
Tolik zatím několik postřehů a možných řešení Einsteinových rovnic s maticovým tenzorovým polem tečka tečka tečka |
|