Ale jo, v klídku, je to velmi primitivní, akorát se ti to zdá exotické, protožes to nikde nepotkal. Dovolím si obrázek a odstaveček:
Sextant je pouze úhloměr, tedy opticko-mechanický nástroj, který možňuje měřit úhly s přesností až 15 úhlových vteřin. Používá se hlavně v námořnictví (tam vznikl jako pokračovatel velmi jednoduché pomůcky, nazývané Jakubova hůl), ale též v zeměměřičství, astronomii a letectví.
Úkolem sextantu je změřit nějaký úhel, nejčastěji tzv. "výšku hvězdy" - lépe úhel, který svírá pozorovaný předmět (hvězda, okraj slunečního kotouče, vrcholek majáku) s horizontem (mořskou hladinou). Sextanty používané v zeměměřičství, letectví a na ponorkách mají tzv. "umělý horizont", který nahrazuje přirozený vodorovný pohled na horizont v dostatečné vzdálenosti a měří úhel mezi hvězdou a virtuálním horizontem.
Na horní půlce obrázku je úloha - ten úhel.
Na dolní je pak schema sextantu. Sextant má dvě zrcátka- jednoduše řečeno jedno otočné, to je spojeno s dlouhou ručičkou, která ukazuje na obyčejném úhloměru, a druhé pevné, které je ale poloviční a pokrývá jen půl zorného pole. Pak když se podíváš kukátkem, vidíš současně na horizont (levou půlkou zorného pole - tam kde chybí ta půlka zrcátka - sextant se totiž drží v pravé ruce) a současně přes pevné na otočné zrcátko (to už zabírá celou plochu) - a na něm (vpravo) odraz své hvězdy.
Když natočíš otočné zrcátko tak, že kukátkem vidíš na tu hvězdu - a současně celý sextant skloníš tak, abys viděl horizont ve stejné výšce obrazu jako je odraz hvězdy (viz poslední obrázek dole) - ručička pak právě ukazuje úhel, který chceš změřit.
Fór je v tom, že pootočení pohyblivého zrcátka o 1 stupeň způsobí pootočení osy pozorování o 2 stupně (dopad-odraz na pohyblivém zrcátku). Takže pro pozorování rozsahu úhlů od 0 do 120 stupňů stačí oblouková výseč o úhlu 60 stupňů, dílky se rozdělí na polovinu (jeden dílek je ve skutečnosti 30 minut, ale nadepsaný je jako 1 stupeň - aby jich na tom oblouku bylo 120) a je to.
Protože to je právě šestina kruhu, nazývý se to sextant. V 17. století se používaly i 90 stupňové přístroje - kvadranty (měřily 0-180) a 45 stupňové oktanty (0-90), ale ty druhé měly malý rozsah a u těch prvních už měření "přes hlavu" - od 120 do 180 stupňů nebylo potřeba, tak zůstal sextant univerzální.
Opět se omlouvám za ukecanost. |
|