Jo, tak nějak to bylo. PPC turbokarty byly vlastně takový exkluzivnější FPU koprocesor s širším záběrem možného použití (FPU prakticky využily jen renderovací nebo jiné výpočetní aplikace).
K Amize a PPC - posral to Commodore, to je jasné. Po masivním úspěchu A500, která dokonce byla vyhlášená počítačem roku přišel nejdřív fail s CDTV, co nebyla ani počítač, ani konzole, něco podivného mezi. Ale přehrávač CD vypadal hezky . Podobně CD32, tam byly prodeje o něco lepší, ale taky ne o moc. Do toho pokus o prodej FMV modulu pro CD32 na přehrávání Video CD (MPEG), taky se to nesetkalo s úspěchem, hlavně kvůli nedostatku her, co by tohle využily. Pak už jen bankrot, přišla ještě A1200 a snad nějaký ten A4000T s 68060, která byla - a to i na poměry Amigy - neskutečně drahá.
Po stránce HW a možností je to ale podle mě dodnes nepřekonaná platforma (teď už ze mě mluví zase nostalgie ). A žádný jiný počítač neuměl to, co Amiga - mít na tom vcelku kloudné hry, čtyři kanály dělené do sterea a hlavně možnost genlocku aneb synchronizace na TV signál. Stačila krabička za pár tisíc a mohl sis doma třeba kreslit do videa nebo dělat titulky s výstupem v kompozitním signálu. Najednou byly Amigy všude - v regionálních kabelovkách, v titulkovacích studiích apod. (pracujíc kdysi u fy Prington vybavovali jsme například graf. studio pro Cable+ v Brně, tam se dodávaly tenkrát nějaké A3000 + genlocky). K tomu VideoToaster, který sice nebyl nijak levný (několik tis. USD), ale zato výkonný ve 2d grafice s možností zápisu na BetacamSP např., tam už se pak člověk vybavením třeba v kombinaci s PPC dostával na hodně profi úroveň nějakých "levnějších" SGI jako Irix nebo Octane případně O2, které neuměly o nic víc s vyjímkou akcelerace 3d grafiky (zobrazení, ne samotný render), ale za zlomek pořizovací a udržovací (year maintenance) ceny SGI. Jednu dobu v zámoří ve studiích kabelovek, ať už pro vysílací grafiku nebo pro offline práci, nebylo nic jiného, než Amigy a Toastery . To už je ale všechno pryč, ale byly to krásné roky. |
|