Je prima, jak tedy lítají moudra horem dolem... ale na jakýkoli závěr je málo vstupních informací.
v první řadě je nutné znát, zda jde o spotřebič Třída ochrany I., nebo Třída ochrany II. To ještě můžeme rozdělit do dvou podkategorií a to, jestli je použit externí zdroj, nebo jestli je síťová šňůra připojena do ext. HDD.
Teprve pak je možné definovat co je příčinou problému. Soudruzi v Číně občas umí pěkně zažertovat a člověk může jednu koupit i od spotřebiče s Třídou ochrany II.
t.z.n je možná i varianta nekvalitní elekroinstalace (to se projevuje zejména u spotřebičů Třída ochrany I. ) a příčina bývá v přechodovém odporu v krabicích, nebo v zásuvkách na nulovém vodiči (obvykle stačí dotáhnout šrouby, obvzlášť u hliníku) U dvouvodičového rozvodu pak člověk nějakou koupí když je bos nebo když si zároveň sáhne třeba na pračku a současně na kohoutek. Zajímavé je, že jsou na to citlivější mladí lidé a děti. Mají vlhčí kůži a probíjení si všimnou i když dospělí nic necítí.
Nebo je problém v nedostatečném izolačním odporu mezi primární a sekundární částí zdroje. to už se zase bavíme o případu Třída ochrany II.
Variant je mnoho a bez měřáku není možné spolehlivě označit viníka.
A to jestli je fáze nalevo, nebo napravo není vůbec důležité. Žádné zařízení nesmí probíjet ani v jednom případě.
IMHO podle nové normy (ČSN 33 2000-4-46 ed.2, čl.46N6.5 : ) už ani není nutné zapojovat fázi vlevo
-----
"Poloha připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu (kolíku) u domovních zásuvek není stanovena"
------
nicméně je to dobrý zvyk a není důvod jej nedodržovat. |
|