Uzavření THF nebylo motivováno hlukem - kupodivu.
Myslím, že se jednalo o politickou aktivitu, jako když ve Velké Británii zakázali nosit nože. Četl jsem k tomu hezký komentář - rok před volbamni si zákonodárci uvědomili, že už dlouho nevyrobili viditelný zákon. Na čísi impuls začali proto pod heslem zvýšení bezpečnosti projednávat a nakonec vydali zákon o zbraních, který bez jakékoliv opory v kriminalistické statistice zakazuje skoro všechno - od kulovnice až po rybičky.
A kampaň proti THF byla podobná - vlastně měla jen jedno heslo - nebo spíš motto: pojďme tady místo toho blbého a starého letiště udělat něco smysuplného. No a na to slyší maminky s kočárky, zelení, důchodci...
Nejprve byly vyhlášeny soutěže o projekt na využití toho prostoru, "co kdyby letiště jednou zrušili". Je zajímavé, že projekty byly dost na jedno brdo - a vlastně si s tím prostorem nikdo kloudně nevěděl rady (viděl jsem dvě výstavy, kde toto vše bylo podrobně prezentováno). Ale myšlenka na zrušení letiště už žila vlastním životem, jako "verrucaman" v období slábnoucí hoswatchové víry...
Pak se THF stal námětem na předvolební handrkování - kdo ho zruší, kdo použije vzniklý prostor ve skutečný prospěch skutečných Berlíňanů... To letiště zjevně někomu bylo trnem v oku... nebo na něj naopak měl zálusk?
A nakonec se udělalo referendum. K urnám přišli obyvatelé většinou z těsného okolí, ti, kterým by měl hluk a riziko pádu letadla vadit nejvíc. Většina znich (a četl jsem, že při separátním sečtení hlasů v lokalitách vyloženě kolem letiště to bylo přes 80%!) - se vyslovila pro zachování letiště tak jak je. S regionálním provozem, GA atd. (a americkými dispečery, slyšel jsem taky, že tam na věži pracovalo pořád ještě sousta amíků, i když už dávno jako civilní zaměstnanci).
Země Berlin (což je trochu něco jiného, než město Berlin, ale tak se v tom zas nevyznám) pak prohlásilo, že k referendu o Tempelhofu přišlo málo lidí, jen necelých 300.000 - a to že je málo, že nebylo dosaženo předem vyhlášené kvórum... Takže referendum je neplatné a o osudu rozhoduje zemská rada bez ohledu na přání obyvatel.
No a tak THF umřel. Ve finále se už nikdo moc nezajímal, co tam, bude (nebo nebude), kolik bude stát konzervace (nebo zpustošení) zda půjde o mrtvou zem obehnanou ostnatým drátem, nebo budoucí džunglí drogových dealerů a ranařských gangů... Najednou nebyl žádný z projektů hoden realizace.
Můj osobní názor jsem tu už, myslím, kdysi psal. Berlin v posledních letech rostl jako žádné jiné město, které jsem kdy viděl. Všechny proluky, plácky, ohrady... to bývalé moře volného prostoru po rozbombardovaných blocích a celých čtvrtích - se postupně naplnilo. Veké stavební firmy s nastartovanými projekty se pouští do renovací již postaveného - a nové už není kde stavět. Není? A k čemu je takový obrovský zbytečný prostor, než aby se tam postavila nějaká německá "Défence" (když už ne "Germania", jak ve stejné lokalitě kdysi kdosi plánoval).
A to, myslím, že platí pořád. Politické garnitury přicházejí a odcházejí - a betonová lobby je pořád ta stejná. Čeká na svůj okamžik, kdy budou rozpaky nad tím, co s tím zatraceným letištěm uděláme, znovu na stole. A ak bude skutečný konec. Trhá mi to srdce, ale jsem si jist, že tyto parcely si už vyrvat nenechá - a znovuzrození THF je pouze mlžný sen.... |
|