Za prvé - je to mooooc dlouhý, a kdyby to bylo o polovinu kratší, tak je to pořád ještě moc dlouhý (Atariane, sorry).
Chápu, že tě sere disproporce mezi tím, jak se někde peníze utrácejí a proč se jako kurwa nedají těm lidem, kteří poctivě makaj. Ale tohle mohlo (ta idea dostala šanci) platit jenom v předkomunistickém rozvinutém socialismu, kde nikomu nepatří nic a všem zároveň.
Nebreč nad stavem věcí. Je přece jasné, že se každý rozhoduje v rámci svých možností a omezení. I kdybych po tom nakrásně toužil, nepůjdu se hlásit na pilota, když vím, že mám odmalička 6 dioptrií. Ale všimni si, že to v průměru funguje a že ve společnosti jsou všechny potřebné funkce zajištěné. Že všechny individuální možnosti a omezení dohromady vytvoří fungující celek. Takže ty řeči asi nejsou postavené úplně na vodě.
Ještě poznámku, jestli si podnikatel vyplácí obrovský plat, pak je to pseudodebil, protože plat (víz níže) je ten nejnákladnější způsob, jak získat peníze.
Ten váš autoservis má svého majitele a ten se rozhodne, na co si své peníze dá či nedá. Pochopitelně si je raději použije pro to, co jsi popsal. Proč? Protože v tomhle státě jsou natolik pokroucené daňové poměry, že investovat do lidí formou mzdy je to nejdražší, na co může podnikatel peníze vynaložit. Zkus si někdy spočítat, kolik by tě stál zaměstnanec, kdybys ty byl podnikatelem. A na co bys dal peníze v případě, že je vyděláš a nechceš je narvat státu do chřtánu? Raději je jednorázově utratíš věci, které přímo nerozvíjejí firmu, ale značkový servis má bezpochyby od firem, jejichž značky reprezentuje, předepsánu jistou míru reprezentativnosti vůči zákazníkům.
Zisk může být dnes, za rok nemusí. Když ho reinvestuješ formou zvýšení mezd nebo přijímání nových lidí, zaděláváš si na problém, protože až příště mít na výplaty nebudeš, tak tě dají s soudu. Zkus si někdy spočítat, při kolika tisících hrubé mzdy se lámou daňová pásma a jestli se ti vyplatí např. nechat si zvýšit mzdu o dva tisíce, když se tím přesuneš do pásma s vyšší daňovou sazbou a ve finále bude tvoje čistá mzda po vyhotovení daňového přiznání nižší, než jsi měl předtím. Jednoduchej debil přece nejsi ))
Když tady žehráte na to, že mají lidi nízké platy, tak se také zamyslete nad tím, co je toho příčinou? Proč jsou odvody z mezd a různá pseudopojištění typu sociálního a zdravotního tak vysoké? Kde se tady vzaly? A jaký je jejich účinek, jak motivují zaměstnavatele zvyšovat mzdy? Jestliže jsou kontraproduktivní, pak proč se stávkuje proti daňovým reformám, které mají za cíl tyto daně snížit a naopak zvýšit přímé daně, které zdaňují spotřebu a nikoliv příjmy?
Rozumím... mooooc dloooouhý... |
|