Nezapomen, ze v dobe kdy jsi na vojne byl, nase armada lezela doma takrikajic na matracich a az od 90 let se situace zacala menit diky ucasti v mezinarodnich mirovych operacich,takze do te doby si to nikdo neuvedomoval.Jasne, financni motiv nikdo nepopre a proc taky?Na druhou stranu v zivote neni nikdy nic zadarmo a malokdo si uvedomuje, ze spouste vojaku se diky dlouhodobemu odlouceni rozpadly a rozpadaji rodiny, o psychickych potizich po navratu z nekterych misi a po nekterych zazitcich a o zdravotnich rizicich dlouhodobeho pobytu v pro nas klimaticky exotickych zemi ani nemluve.To jsou proste plusy a minusy,tak jako v kazdem povolani.Nicmene,. protoze vuim o cem mluvim, zminim jeden aspekt, ktery mi tu chybi.
1)Tak predevsim, ucast v zahranicnich misich z 90let byla vylucne dobrovolna.
2)Vojaci se ucastnili operaci jako UNPROFOR,IFOR,SFOR....ktere meli charakter mirovych operaci.Kdyz to hodne zjednodusim, mandat spocival k uklidneni situaci v zemich kde konflikt skoncil a az na vyjimky byla jejich pritomnost mistnim obyvatelstvem vitana.To znamena, riziko bylo akceptovatelne, az na vyjimky na vojaky nikdo jen tak z pleziru nestrilel a trochu idelaisticky receno, vojaci mohli ze sve prace mit krome penez i dobry pocit.
Nyni uz je pokud se nepletu (uz jsem par let v civilu) ucast v misi dana jako povinnost.A kdyz to srovnam se zminenou misi ISAF v Afghanistanu nebo Iraku - vojaci jsou v miste, kde konflikt stale probiha, do miru je hoodne daleko a pro mistni obyvatele jsou vetsinou dobrym tercem....kurz dolaru znacne oslabil a o smysluplnosti jejich pusobeni tam si spousta z nich nedela iluze....a my asi taky.
Na Balkane nasi vrtulnikari litali dobre, casto a radi, protoze si krome jineho konecne poradne zalitali.Jestli se jim nechce do Afghanistanu (je to zatim jen spekulace),tak se jim vubec nedivim, protoze zadni vojaci netouzi po bezplatnem letu A319CJ Kabul - Kbely v zinkovem futralu.Tolik k tematu,ma to spoustu aspektu a je to na dlouho,tak snad jsem aspon nekterym do toho vnesl trochu jasno. |
|