Super popis Vašku, dodám jen pár praktických poznatků:
- pokud jde o barvu, je v létání jiném než pro zábavu doporučena neutrální šedá. Zatímco třebas pro plachtění jsou docela populární hnědé nebo zelené, vliv na barevné podání okolního světa je někdy na škodu. Např. Oakley má docela zajímavé typy brýlí, kde dostaneš všechny barvy a dají se měnit.
- RayBan na UV hodně dá, jejich letecké brýle jsou špičkové na A,B i dokonce C
- Zkreslení brýlí byl vždycky obrovský problém všeho co jsem kdy nosil, do doby než jsem zkusil RayBany (které, viz na konci) a byl jsem doslova nadšený. Obraz přes brýle a bez nich je prostě jen tmavší a kontrastnější, jinak žádná změna. Zklamaly mně ovšem na celé čáře klasické Aviatory - nemají sice problém se zkreslením, protože jsou ploché, ale díky tomu propouští tolik světla z boku (a to vytváří hodně nepříjemné odlesky na vnitřní straně skel), že jsem je musel odložit už v obchodě.
- Pokud jde o výdrž, nedokážu si vynachválit sklo. Protože se mi brýle pořád někde válí, nemám čas je dávat do pouzdra, občas si na ně sednu, spadnou na zem, apod...je oproti polykarbonátu obrovský rozdíl. Prostě se to neškrábě a čistit to taky člověk může kdečím.
- Ad polarizační filtr - pro plachtění, VFR létání a klasické budíky skvělá věc. Pro moderní kokpity s LCD displeji zhouba (jako na potvoru pracuje LCD taky na principu polarizace ). Tudíž velmi nedoporučováno pro profesionální létání (koukat na displej a vidět jen černou plochu jsem zažil a už to nehodlám riskovat).
- Samozabarvovací skla - díky pomalému procesu zatmívání a hlavně zpětnému zesvětlování zakázáno pro profesionální létání a i obecně bych to doporučil spíš pro chození po zemi - střídat pohled ven a do kokpitu musí být celkem nepříjemné.
- Je ještě imho jeden důležitý parametr a to je tloušťka obrouček - ne nadarmo mají aviatory kolem uší jen tenký pásek plíšku - brýle je nutné nasoukat pod sluchátka. Mít pod sluchátky nějakou tlustou tyčku je nejen nepříjemné (tlačí), ale i akusticky problematické (propouští kolem hluk zvenčí).
A teď k mé volbě - strávil jsem výběrem spousty dní na internetu a nakonec pár hodin v obchodě v USA, kde měli snad komplet kolekce Serengeti, Oakley, RayBan a dalších provařených značek. Nakonec jsem vybral RayBany, které ale nemají ten klasický "Aviator look", i když mají v zahraničí taky letecké pojmenování. Je to ale modernější styl a přitom skla mají stejné parametry. A hlavně - kopírují tvar tváře, takže nepropouští světlo kolem - jedna z věcí co mi vadí ze všeho nejvíc, hlavně když začínají být po čase ušmudlané potem z čela ;o)
Jedná se konkrétně o model RB 3218 (006) s klasickými populárními skly G-15XLT a můžu je vřele doporučit, lítal jsem s nimi takřka denně poslední pulrok na slunci, které může být těžko více otravné.
A ještě k ceně - problém nakupování v ČR je, že obchody jakékoliv RayBany považují za luxusní zboží a tak si za to nejen nechají zaplatit šílené a dost nehorázné peníze, ale je i dost velký problém s dostupností a výběrem. Tenhle typ brýlí se dá v ČR pořídit klidně i nad 6 tisíc korun a přitom ten samý (samozřejmě originální), jsem v USA koupil za naprosto pohodových 130 dolarů. Doporučuju proto po výběru v kamenném obchodě objednávku u ověřených prodejců na internetu. |
|