Nechci, aby to vyznělo ignorantně nebo cynicky (i když asi jo), ale když vezmu v úvahu, že se fakticky po silnicích převáží celý národ, někteří na silnicích stráví většinu pracovního dne a když by se to přepočetlo na nějaký vypovídající údaj, např. průměrná doba strávená člověkem jako účastníkem silničního provozu - byl by z toho údaj v řádu stovek hodin ročně. Potom těch 800-900 mrtvých lidí ročně fakt není moc, jasně je to škoda, ale v rámci provozu je to málo a hlavně - prakticky všechno to je osobní chyba nějakého toho účastníka, moderní technika tě dnes docela dobře ochrání, i když při srážce s vlakem ti nepomůže ani svěcená voda.
Na druhé straně si vem, že stejný údaj pro leteckou dopravu - ta člověko hodina bude stěží těch 60 minut (spíše jen pár desítek minut, spousta lidí nelítá vůbec), a pak se objeví taková zpráva - spadlo letadlo s 230 lidmi na palubě (i když to není srovnatelné - to letadlo by muselo být započítáno do nějaké světové statistiky). Zodpovídá za to a řídí to nějaký chlapík, kterého cestující vůbec neznaj (doma řídí Franta, toho znaj) a ani ten pořádně neví v jakém stavu letadlo přebírá(viz např. nehoda B757, protože měl přelepené pitotovy trubice). Ale tady se každá chyba poměrně tvrdě trestá - letadlo, převezmu-li názvosloví z automobilismu má nulovou pasivní ochranu, tj. když už spadne, tak to málokdy dopadne dobře. Letectví bude mít určitě statisticky nejhorší průměrné následky na incident.
Takže nakonec se určitě mnohem víc řeší letectví, ale automobilismus je určitě řešen a podle mého názoru i docela dobře - i když legislativu a hlavně její kontrolu bych si představoval ještě trochu líp...
To jsem se zase vykecal, ostatním sorry za trochu OT...  |
|