Výše si měl příklad:
mklink /j "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\FSX_SLOZKA" "D:\NOVA\FSX\SLOZKA"
No aktuálně AMD vydalo low end procesory Ryzen 3 3100 a 3300X, jsou to 4 jádra s 8 vlákny jako dřívější i7. v ceně 3-3.5 tisíce. i7-7700k je výkonově mezi těmi dvěma. 3100 je slabší, 3300X je silnější. i3 10. generace bude také 4 jádra, 8 vláken a počítám že výkonově bude srovnatelná s Ryzeny 3 nebo právě tou tvou i7.
Jinými slovy na dnešní poměry je ta i7 už, bohužel výkonový low end.
Jinak na 4.5GHz OC jsou ty teploty dost vysoké. Osobně bych čekal teploty max 85 stupňů při stresstestech, při lítání/hraní něco jako 60. I když 90 je v pohodě co do provozních vlastností, dlouhodobě bych to provozovat nechtěl, ale s tím pidi chladičem to asi jinak nejde.
Koupit víc paměti je fajn, pokud ti paměť nestačí. A to musíš tušit ty, kolik míváš obsazené paměti. Sám mám 32GB a není problém abych měl obsazených 5-8GB paměti jen na ploše a pár aplikacích jako prohlížeč, outlook, TC... Při hraní her mám leckdy využití paměti přes 16GB, takže 16 by teoreticky nestačilo.
Obecně i pro AAA hraní 16GB stačí. Fakticky už docela stačí 12GB. Záleží ale hodně na individuálních potřebaách. Těch 32GB mám hlavně kvůli X-Plane. Jinde bych si vystačil s těmi 16GB a případným swapem.
Když vidím co na tom děláš, tak těch 16GB asi nijak neomezuje a asi není potřeba.
Co do OC, na delid se vykašli, pokud ho neuděláš sám zaplatíš za to tak 10-15 stovek a když vezmeš v =vahu že třeba ty Ryzeny 3 stojí půlku té částky, jsou nové a mají stejný výkon, tak je to vyhození peněz.
4.5GHz na 7700k mi přijde jako hodně nízké OC. Na leckteré desce dosažitelné jedním kliknutím v biosu. Ty procesory šly na 5GHz, ale pokud máš nějaký horší kousek (s větší leakage) tak těch 4.7-4.8 zní jako jistota.
Netuším jak taktuješ, pokud si zvedl jen frekvenci a nic dalšího neřešil tak to CPU bude topit, protože tam deska cpe dost vysoké napětí, pokud je to stabilní, tak můžeš ubírat.
Nevím jak těch 4.7 na Kaby Lake, ale moje Coffee Lake 8700k zvládá 4.7GHz s 1.26V VCore a teoreticky by zvládla i méně, ale už jsem se s tím dál nemazlil. Používám k tomu pro jistotu lehčí Load Line Calibration (LLC 2 nebo 3, nejsem si jistý) ale to je jiné pro každého vendora desky a možná i modelu. LLC 4 na mé desce tuším nepřidává ani neubírá VCore nic. Nicméně při mém OC to LLC přidá možná jednu setinu voltu, Vcore při strestestech nejde výš než 1.27V
Pokud nevíš co to dělá, tak hodně zjednodušeně, s vyšší zátěží navyšáje VCore. Kdy to číslo určuje nějakou křivku jak moc/málo.. Při vyšší zátěži CPU žere víc, zahřívá se víc a dochází k větším ztrátám energie, takže při stejném příkonu se mu dostane méně elektřiny, LLC to právě s rostoucími potřebami automaticky dorovnává a drží CPU stabilní.
Záleží na celkovém chlazení CPU a jeho kvalitě (jak kvalitní je křemík čipu). Moje CPU zvládá 5GHz při cca 1.36V pokud bylo na vodě a grafika byla na vodě. Když zůstalo jen CPU na vodě a grafika na vzduchu, už to s 1.36V neustojí, grafika ohřívá okolí a to CPU potřebuje v kritické situaci i o 10W více než před tím, musím zvedat napětí ale pak už to nezvládám chladit a to je to CPU po DELIDu. Na vzduchu je ta situace ještě horší. Aby to bylo stable tak bych potřeboval VCore někde kolem 1.42V a to ani s velkým Ninjou chladit prostě nezvládnu. Crashne to dřív, než ten Ninja vůbec začne fungovat. |
|