Ad Sláva - to je ono! tenhle detail mi chyběl k pochopení, mylsím, že teď je celkem jasný rozdíl mezi umělým horizontem a gyrovertikálou.
Ad Stew - Belfast - ANO! To jsou ti mí miláškové!
Ad "Vertical Gyro" (na jednom obrázku v odkazu výše) - myslím, že jde o trochu jiný problém: v zásadě jsou tři přístroje, které používají setrvačník - gyro:
- zatáčkoměr
- směrový setrvačník
- umělý horizont
Fór v rozdílu těchto tří přístrojů má dvě dimenze:
1. počet rámečků kardanova závěsu a 2. směr osy otáčení setrvačníku.
-- zatáčkoměr má jen jeden rámeček - a osu otáčení vždy příčnou - a tak v zatáčkách gyroskopická síla ten rámeček naklání doprava - doleva - a to je to, co ten zatáčkoměr ukazuje.
-- směrový setrvačník ("džajro") -- má o jeden Kardanův rámeček (závěs) víc, takže místo naklánění se celá klec otáčí kolem svislé osy - to se pak přenáší na číselník kompasu. Nicméně setrvačník sám má pořád má osu vodorovnou, jako v zatáčkoměru. Liší se tady pouze stupněm volnosti.
-- umělý horizont má rámečky 3 - takže se může točit kolem dokola, ale finta je v tom, že setrvačník (i toho nejjednoduššího) umělého horizontu má osu otáčení SVISLOU (vertical gyro). To je taky důvod, proč by se měl roztáčet v aretované poloze - aby se roztočil s osou ve správném směru - a až po dostatečném roztočení, když tuto polohu udrží sám, "vypustit".
Z příspěvků tady od vás je tedy zřejmé, že "Vertical Gyro" ještě není gyrovertikála, ale je to jedna z podmínek, aby přístroj funkci gyrovertikály mohl plnit.
Za další - taky z tohoto vyplývá, že ty šílené kotle na belfastu nejsou gyrovertikály, protože tam jsou to zjevně (a pouze) gyrokompasy - tedy setrvačníky s vodorovnou osou otáčení v závěsu se dvěma stupni volnosti
|
|