Zdravím všechny piloty
Po delší době mého létání na airbusech (fsx, wilco) jsem se rozhodl že si vyrobím vlastní autopilot panel - tak abych si co nejvíce ulehčil ovládání letadla v IFR režimech a nejen tam. Pro ty, kteří by se do toho chtěli také pustit jsem přidal pár poznatků . Chce to nějaké peníze, odhodlání, zkušenosti a asi tak týden času po večerech na dokumentaci. Odpoledne na přípravu tlačítek (pájení atp). Nepočítám mapování v FS a kompletaci Porodní potíže jsou všude
První rozvaha byla, jaké mám možnosti v oblasti elektra a provázání se simulátorem... Mám elektro maturitu a nyní studuji na ČVUT. Ale protože jsem (alespoň papírově) energetik/silnoproudař tak jsem se projistotu nepouštěl do výroby vlastní elektroniky ale raději jsem sáhnul po "ready to use" řešení. V první řadě jsem prozatím vypustil displaye a jakoukoliv zpětnou vazbu směrem ze simu do panelu, na to si prostě ještě netroufnu Možnosti byly dvě, opencockpits a Leo Bodnar. Nakonec jsem se rozhodl pro řešení od Lea Bodnara z Velké británie, jednak kvůli velikosti a také kvůli ceně a možnosti dopravy. Taktéž kvůli možnosti použít až 32 tlačítek (16 rotačních enkodérů), 4+4 pozice pro hat switch - česky poziční klobouček, 8 potenciometrů například pro Throttle, Flaps, Trimy a třeba pedály Možnosti jsou skvělé.
http://www.leobodnar.com/products/BU0836/
Protože jsem ve škole nijak nevynikal v teoretických předmětech naopak jsem si oblíbil praxi a technickou dokumentaci (a taky právě energetiku kterou ale tady nepoužiju ). Takže jsem dal dohromady technické výkrey a náčrty. Kamarád mi toto řešení vyrobil na laseru. Je to levnější než CNC ale daleko složitější na konstrukci, protože musíte neustále počítat jen se dvěma osami které laser nabízí. Proto se přední část panelu skládá z přední části, zadní části a retenčního modulu pro uchycení tlačítek - viz foto. Celé je to zapouzdřené v "rackové" krabičce z oceli. Na druhou stranu laser je neskutečně přesný a hladký. Jen je problém to nechat vyrobit oficiálně protože firmy vás prostě pošlou s jedním (nekdy složitým) kusem do háje..
Laser umí i gravírovat jak je vidět na třetí fotografii odspoda, jenže to není úplně ideální proto jsem sáhl po polepení - viz konec.
Strávil jsem neuvěřitelné množství času hledáním nějakých přijatelných tlačítek, tak aby nebyla moc malá ani moc velká nebo drahá. A později jsem sáhnul po vlastním řešení kdy v pozadí je miniaturní tlačítko dostupné na GES/GME za cca 6kč a v popředí je hmatník z hliníku (oceli) nasazený na otvor v samotném tlačítku. Enkodéry pro ovládání rychlosti, headingu, výšky a v/s jsou klasické pulsové rotační enkodéry a leo bodnar nabízí utilitku na jejich namapování. Každý enkodér vždy zabere 2 herní tlačítka (do prava a do leva).
Jako předlohu jsem bral autopilot panel o airbusu A320 + mnou nejvíce používané tlačítka co se autopilota týče. Master Warning, Master Caution, FD, ILS, LOC, AP1, AP2, A/THR, EXPED, APPR, Přepínač HDG TRK - V/S FPA, Páčka pro Landing Gear a pod ní tlačítka pro RTO a Mid autobake, popřípadě u A340 + a - pro autobrake. Dále je tvořen čtveřicí rotačních enkodérů které se starají o přidávání a ubírání - Speed, heading, altitude, v/s. Tyto enkodéry mají též možnost stisku ale to jsem zatím nepoužil.
Softwarově se destička lea bodnara tváří jako gamepad/herní zařízení. Proto jsem zvolil pro namapování do FSX FSUIPC a v případě wilco/airbus jsem musel použít Macra. Panel funguje mimo jiné výborně
K samotnému zapojení tlačítek - na konci kabelů každého je konektor a ten je připojen do matrixu - to je v podstatě obvod kde se z 6 vstupů a 6 výstupů kombinací docílí 36 možných pozicí. Není těžké je zapojit ani vymyslet ten obvod, kdyby někdo chtěl napište sem, hodím sem schéma jak jsem to udělal já.
Co se týče cen:
Leo Bodnar Precision Joystick Controller BU0836 - 700kč
Laserová výroba panelu (4 části) - 500kč
rotační enkodéry 4ks - cca 100kč
tlačítka 12ks - 100kč
dorbná elektronika jako jsou smršťovací bužírky, konektory, usb kabel atp cca - 100kč
Dohromady tedy za hardware: 1500kč
Panel jako takový čeká ještě polepení plotrem vyřezanou grafikou a výměna tlačítek s menší vůlí a taktéž jejich polep. Samozřejmě se dá jít i dále, výrobou plastových tlačítek z plexi, obarvených na černo a zároveň s vygravírovanými nápisy.. Ve spojení s elektronikou můžete přes FSBUS namapovat diody pro podsvícení tlačítek, displaye a mnoho dalšího. To je ale vyšší matematika
|
|